Indija je zemlja prelepe hindu arhitekture, sa poznatim građevinama kao što je Tadž Mahal. No, pored pored toga što su Indijci gradili velelepne zgrade, hinduističke hramove i tornjeve, gradili su i velelepne bunare. To je koncept koji je nama sasvim stran – zašto bi bunar bio lep i predstavljao arhitektonsko čudo?

Najpre moramo imati u vidu da pojedini delovi Indije čak ni danas nemaju pristup pijaćoj vodi. Temperature su visoke tokom većeg dela godine, zemljište je suvo. To se menja kada dođu monsuni. Zbog takve klime, Indijci su veoma rano uvideli važnost skupljanja vode, tačnije kišnice.

Dakle, nije u pitanju isti tip bunara kao kod nas, ne kopa se rupa u zemlji da bi se došlo do podzemnih voda. Bunari su predstavljali kolektore kišnice. Upravo na taj način je i nastao Čand Baori – najlepši bunar na svetu.

Šta Čand Baori čini zanimljivim?

Čand Baori je jedan od najlepših i najdubljih bunara u Indiji. Sagrađen je između VIII i IX veka, što znači da je star preko 1200 godina. Veruje se da je izgrađen za vreme vladavine kralja Čande.

Nalazi se u blizini sela Abhaneri u istočnom Ražastanu. Abhaneri se nalazi u najsuvljim delovima Indije, gde najniže zimske temperature ne idu ispod 20 stepeni, a leta mogu dostići i do 50 stepeni.

sta videti u Indiji Disko Travel

Ovaj bunar predstavlja primer savršene simetrije. Izgrađen je na 13 spratova, dubine od 20 metara i 3500 stepenica koje vode ka njegovom dnu. Sagrađen je tako da mu se može prići sa tri strane, dok se sa četvrte nalazi palata, skulpture i velika pozornica. Bunar je posvećen Haršat Mati, boginji sreće.

U palati bi živeo ko god da je vladao u to vreme i imao privilegiju da bude najbliže skupljenoj vodi.

Fotografije u Čand Baoriju uvek zanimljivo ispadaju zbog geometrijske pravilnosti i šablonima stepeništa. Svako stepenište ima šest stepenika sa jedne i sa druge strane. Stepeništa su podeljena na nivoe i svaki je uži od drugog, da bi se na kraju došlo do najnižeg dela u kome bi se skupljala kišnica

Zidovi i stepenice su napravljeni od vulkanskog kamenja koji ima svojstvo da ne upija vodu, već se voda prirodnim procesima sliva na dno. Danas bunar više ne vrši svoju osnovnu funkciju, a na dnu možete videti samo alge.

No, u svojim najboljim danima najlepši bunar na svetu je bio u stanju da ispuni čitav bunar kišnicom i tako sve stanovnike sela Abhaneri snabde pijaćom vodom.

Čand Baori danas

U današnje vreme Čand Baori ima ulogu skloništa od velikih indijskih vrućina. Iako su, u zavisnosti od padanja senki pojedini delovi bunara i dalje izloženi sunčevoj svetlosti, ovde je dosta svežije nego van njega.

Razlog leži u tome što bunar, kako prodire u dubinu zemlje ima jedinstvenu mikro klimu, te je u njemu uvek za 6 stepeni svežije nego van njega.

Pored toga, Čand Baori je postao jedna od posećenijih turističkih atrakcija Indije, iako pomalo zapostavljena u odnosu na ostala zanimljiva mesta. Zapostavljena je zato što se ova destinacija ne nalazi blizu neke druge turističke atrakcije, već se do nje ide samo ciljano.

sta videti u Indiji Disko Travel

Ipak, to ne sprečava turiste iz svih krajeva sveta da dođu i vide ovo arhitektonsko čudo koje pomalo podseća na nadrealističku umetnost Morisa Eshera.

Kako je bunar postao turističko mesto, sa svih strana je ograđen metalnim ogradama. Turistima nije dozvoljeno da se spuštaju niz stepenice, niti da snimaju dronom sa visina. No, ono što jeste dozvoljeno jeste snimanje i fotografisanje.

Preporučujemo da obiđete ovo mesto u ranim jutarnjim časovima iz dva razloga. Ujutro je svežije i ima manje gužve. Kako se dan približava podnevu, dolazi sve više posetilaca, a vrućina, naročito u letnjim mesecima je krajnje neizdrživa. Uzmite u obzir da se fotoaparati i mobilni telefoni, kojima biste pravili fotografije, mogu toliko zagrejati da će se isključiti.

Inspiracija za filmove

Posmatrajući slike ovog bunara možda će vam se učiniti poznatim. I nećete pogrešiti. Neobičan izgled ovog bunara je privukao i inspirisao različite umetnika, a među njima su i režiseri koji su odlučili da ovde snimaju filmske secene.

najlepši bunar na svetu Disko travel2

Jedan od svetski popularnih filmova koji se snimao ovde je “Uspon mračnog viteza” iz Betmenove trilogije. U Čand Baoriju je sniman deo filma u kom Betmen, koga tumači Kristijan Bejl, boravi u podzmenom zatvoru iz koga se može izaći samo uz pomoć nesalomive volje i upornosti. To su uspeli samo Betmen i njegov neprijatelj.

Još neki od filmova koji su se snimali u Čand Baoriju su britanska komedija The Best Exotic Marigold Hotel kao i avanturističko-fantastični film The Fall.

Pri poseti Indiji obavezno posetite Čand Baori. Nijedna slika, opis, niti snimak ne mogu na najbolji način opisati atmosferu ovog prastarog mesta – ona se mora osetiti uživo.